ďťż
Pytanie do Zarządu



Piotr S. - 19 maja 2009, o 19:32
" />Proszę o informację, w oparciu o jakie kryteria Sędzia Okręgowego Turnieju Par na Impy w Kcyni dokonał zróżnicowania nagród, pkl-i i pdf-ów dla par, które według programu KOPS zajęły dzielone 3-cie miejsce.




Gość - 20 maja 2009, o 11:25
" />To jest przecież oczywiste.
Para R -W nauczona wieloletnim doswiadczeniem, wiedziała , że w sytuacji spornej pozycja na pudle, pkl-e, pdf i nagrody finansowe jest uzalezniona od pierwszej litery nazwiska pierwszego wpisanego gracza, więc swiadomie nie zgłosili pary W-R



miecio - 20 maja 2009, o 16:48
" />pewnie prawem kaduka

Kaduk (łac. caducus - bezpański) – spadek pozostawiony bez dziedziców. Instytucja prawna wywodząca się z prawa rzymskiego (ius caducum). Związana jest z ograniczeniem dziedziczenia do określonego kręgu osób i ograniczeniami testamentowymi. W przypadku braku uprawnionych osób i braku testamentu spadek przypada władcy.

Kaduk, w Polsce nazywany początkowo puścizną, w średniowieczu przypadał władcy. Traktowanie państwa jako własności władcy powodowało, że prawo do dziedziczenia było ograniczone początkowo zasadniczo tylko do krewnych w linii prostej, często tylko zstępnych. Ograniczona była również możliwość dyspozycji testamentowych. Powodowało to, że prawo kaduka władcy było bardzo rozległe i częste. Rycerstwo (później szlachta) dość szybko wywalczyło sobie prawo do dziedziczenia w linii bocznej i możliwość zapisów testamentowych. Jednocześnie uzyskało prawo do kaduków swoich poddanych. Wśród chłopów w Polsce jeszcze do połowy XIV wieku dziedziczenie ograniczone było jedynie do synów zmarłego. Dopiero Kazimierz III Wielki w statucie wiślickim ograniczył puściznę pana i wprowadził dziedziczenie chłopów w linii bocznej. Swobodne dysponowanie przez królów kadukiem zostało ograniczone konstytucjami sejmowymi z lat 1562 i 1576. Ustanowiły one, że król kaduki szlacheckie musiał nadać (najpóźniej na początku najbliższego sejmu) i to wyłącznie szlachcicom. Kadukami mieszczan z miast królewskich mógł nadal swobodnie dysponować. Kaduki chłopskie i mieszczan z miast prywatnych przypadały panu feudalnemu. Jednocześnie utrzymywały się ograniczenia testamentów dla chłopstwa i mieszczan. Kolejne ograniczenie prawa kaduka królewskiego nastąpiło w 1588 roku, gdy dziedziczenie wśród szlachty rozszerzono aż do ósmego stopnia pokrewieństwa. Sejm Czteroletni (1788-1792) wprowadził zasadę, że kaduki miały przypadać po połowie skarbowi państwa i obdarowanemu przez króla.

Współczesne prawo polskie uznaje spadek za kaduk (oczywiście nie używając tego określenia), gdy spadkodawca nie zostawił testamentu i w chwili śmierci nie miał małżonka, zstępnych ani wstępnych, rodzeństwa ani ich zstępnych lub jeżeli wszyscy uprawnieni nie przyjęli spadku. W takim wypadku dziedziczy gmina, w której spadkodawca miał ostatnie miejsce zamieszkania bądź też, gdy spadkodawca zmarł poza granicami kraju lub miejsca jego zgonu nie da się ustalić, dziedziczy Skarb Państwa.



mietek - 20 maja 2009, o 17:10
" />A było tak ...
Witamy Pana Burmistrza i przystępujemy do rozdania nagród .....
1 msc.........
2.msc.........
3.msc ..para RW GR , ( koperty w załączeniu )
4.msc SzSz

e zobacz oni mieli tyle samo co na 3 -cim rzekl jeden gość do drugiego
no ale ich nie ma to im się nie należy .....czyli prawem kaduka biorą wszystko obecni na sali

a tak na poważnie , KOPS nie ma algorytmu ustawiania par w kolejność
w oparciu o regulaminy które o tym stanowią ?? chyba że nie przy tym zapisie.........




Mariusz_Z - 20 maja 2009, o 20:58
" />Działając na podstawie przepisu 93 MPB dokonałem weryfikacji wyników turnieju na IMPY w Kcyni w zakresie podziału nagród pieniężnych, punktów PKL i PDF_GP za dzielone miejsca 3-4.
Jednocześnie zapewniam, że pokrzywdzonej przeze mnie parze Piotr Szczuka - Janusz Szczuka wypłacę przy najbliższej okazji stosowne wyrównanie do kwoty 75 zł. Para ta otrzyma również należny jej puchar za zdobycie III miejsca w tym turnieju.
Za popełnione błędy pokrzywdzonych przepraszam.
Mariusz Żurek

Na marginesie pragnę zaznaczyć, że paragraf 44 punkt 2 Regulaminu Zawodów Brydża Sportowego PZBS mówi, iż:
"Szczegółowy regulamin rozgrywek może przewidywać bezwzględne ustalenie kolejności miejsc, zwłaszcza tam, gdzie z nimi związane są przywileje (tytuł, awans, nagrody rzeczowe, puchary itp.)"
Pragnę zasugerować Zarządowi KPZBS aby nowy regulamin rozgrywek Grand Prix brał pod uwagę taką możliwość.



mietek - 21 maja 2009, o 16:37
" />człowiek ciągle się uczy , fakt że Regulamin Zawodów przewiduje sposób różnicowania nagród przy tym samym wyniku dla turniejów granych na maksy oraz turniejów teamów ( sprawdziłem )

sorki 1 pucharek bym oddał , ale wydałem już go w Kcynii ( mogę wydać również ten z maksów jeśli są chętni do jego odbioru )

co do nagród zdaje się powinno być 175 /4 =44,25 więc mam do oddania
5,75 nadwyżki

a wogóle co się czepiacie Pana sędziego uczy się , trza najpierw coś skopać aby było potem dobrze



licznik - 22 maja 2009, o 05:41
" />mietek chyba 150/4 czyli 37,5zł , do oddania 12,5 złotych.



mietek - 26 maja 2009, o 06:42
" />a co to potargować się już nie można ??



Mariusz_Z - 8 sie 2009, o 22:29
" />Dziękuję Grzegorzowi Rojewskiemu i Romanowi Wachowiakowi za zwrot kwoty 25 zł (wynikającej z wyrównania do 75 zł) parze Janusz Szczuka i Piotr Szczuka. Jednocześnie zaznaczam, że propozycja takiego rozwiązania wyszła od graczy pary G.Rojewski-R.Wachowiak.
Pozdrawiam
Mariusz Żurek
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • music4you.xlx.pl
  • img
    \