problemik



mietek - 6 lis 2009, o 20:48
" />S³ysza³em ¿e by³ ma³y problemik na 3 lidze , proszê o dok³adne sprawozdanie z rozdania , zadajemy pytania ekspertom od prawa bryd¿owego

pytanie 1
No dobrze , interesuje mnie jedna sytuacja ;
przeciwnik po 1stronie deski alertuje i t³umaczy prawid³owo swoj± licytacjê
np ( 2karo multi lub wilk )
drugi mówi opsowi sory nie pamiêtam jak ¿e¶my uzgodnili

w wyniku takiej dezinformacji para wymy¶la idiot kontrakt
co z tym dalej ?
odpowiedzi

Mia³o miejsce MI. Je¿eli spowodowa³o stratê, stronie niewykraczaj±cej nale¿y siê wyrównanie. Je¿eli uszkodzi³a siê sama, to siê nie nale¿y. Na pewnym poziomie mo¿na i nale¿y wymagaæ, aby gracze pamiêtali system. Je¿eli nie s± w stanie, to niech go uproszcz±. Nie widaæ pwoodu, dla którego przeciwnicy maj± ponosiæ konsekwencjê przesadnych ambicyj pary wykraczaj±cej.

pzdr

TRad

odpowied¿ druga
Dla porz±dku, przepisy.

Cytat:
40. UZGODNIENIA PARTNERÓW
B. Szczególne uzgodnienia partnerów
1. (a) Organizacja Nadzoruj±ca ma prawo uznaæ pewne uzgodnienia partnerów za szczególne. "Szczególne uzgodnienie partnerów" jest to uzgodnienie, którego znaczenie, zdaniem Organizacji Nadzoruj±cej, mo¿e byæ dla znacznej liczby graczy bior±cych udzia³ w zawodach nieoczekiwane i nie³atwe do zrozumienia.
...
4. Strona, która ponios³a straty, poniewa¿ przeciwnicy nie ujawnili znaczenia zapowiedzi albo zagrania zgodnie z wymaganiem niniejszych przepisów, ma prawo do rekompensaty przez orzeczenie wyniku rozjemczego.
5. Je¿eli która¶ ze stron ponios³a straty, poniewa¿ przeciwnicy zastosowali szczególne uzgodnienie partnerów niezgodne z regulaminem zawodów, uzyskany wynik nale¿y sprostowaæ. Stronie naruszaj±cej ten regulamin mo¿na wymierzyæ karê porz±dkow±.
6. (a) Wyja¶niaj±c - w odpowiedzi na pytanie przeciwnika (patrz przepis 20) - znaczenie zapowiedzi albo zagrania partnera, gracz ma ujawniæ wszystkie zwi±zane z tym dzia³aniem informacje szczegó³owe, wynikaj±ce z uzgodnieñ wzajemnych czy te¿ z dotychczasowej praktyki gry z partnerem, ale nie musi ujawniaæ wniosków opartych na w³asnej wiedzy i do¶wiadczeniu w kwestiach ogólnie znanych bryd¿ystom.
(b) Je¿eli informacja nie ujawniona w wyja¶nieniu jest kluczowa dla wyboru dzia³ania przez przeciwnika i przeciwnik poniós³ z tego powodu stratê, sêdzia orzeka wynik rozjemczy.

__________________




mietek - 6 lis 2009, o 21:03
" />poniewa¿ tego typu problemik nurtuje mnie od kilku lat proszê o dok³adn± relacjê rreggiego



Reggi - 7 lis 2009, o 07:58
" />Witam.

Bardzo przepraszam Mietek, ¿e nie odpisa³em jeszcze na forum pzbs ale nie otrzyma³em jeszcze odpowiedzi pisemnej Komisji Odwo³awczej. Jednak tutaj w naszym gronie mogê sytuacjê sprecyzowaæ i postaram siê to uczyniæ w miarê mo¿liwo¶ci obiektywnie.

III Liga, Runda II, Mecz: Famor-Chemik II
Rozdanie nr 16
EW po, rozd. W

...............K108754
...............108752
................3
................10

J2...........................AQ3
AQ3.........................K94
AQ6542....................8
87...........................KQJ943

................96
................J6
................KJ1097
...............A652

Licytacja
1karo.....2NT.......x.........pas
pas........3 kier....4trefl....pas
4kier.......pas......4pik......pas
6karo......pas...

Licytacja na zas³onach. Po odzywce 1 karo rozdanie przenios³o siê na drug± stronê 2NT zosta³o zaalertowane jako dowolna 2-kolorówka. Po powrocie, 2NT bez alertu, po dopytaniu "Nie jestem pewien prawdopodobnie na m³odych". Przy 3 kier sytuacja siê powtarza: ze strony licytuj±cego 3 kier "obie starsze", ze strony jego partnera "nie wiem".
4 trefl by³o licytowane naturalnie, jednak otwieraj±cy potraktowa³ to jako kolor przeciwnika (z po¶ród hipotetycznych trefli i kierów). 4 kier jako cue-bid na uzgodnionych karach, dla drugiej strony na uzgodnionych treflach, podobnie 4 pik.
W momencie wy³o¿enia sto³u rozgrywaj±cy wezwa³ sêdziego. Sêdzia okrêgowy Pan Zdzis³aw Zachwieja mówi ¿e w rozdaniu bêdzie wyrównanie. Zawodnicy schowali karty do pude³ek. Zawodnik licytuj±cy 2NT g³o¶no protestuje, sêdzia ka¿e graæ rozdanie.
Wynik 6 karo bez 4 +400. Na drugim stole 3NT +3. -14IMP



Reggi - 7 lis 2009, o 08:00
" />dodam, i¿ sêdzia nie przywo³a³ ¿adnego przepisu na swoj± decyzjê




mietek - 7 lis 2009, o 09:42
" />hmm

i tu pojawia siê zgryz .......
maj±c trefle i kiery ops chyba by licytowal 3trefl ?



gosc - 7 lis 2009, o 11:01
" />ewentualne przepisy
P systemowa .5
Brak karty konwencyjnej=MI
Przytoczony ju¿ P40B4 Uzgodnienia partnerów
oraz ewentualnie
P75B i 12C1b) akcja hazardowa
Czyli tak jak napisa³ Tomek Radko raczej wynik rozjemczy -split score, inny dla obu stron



rejent - 8 lis 2009, o 21:20
" />
">i tu pojawia siê zgryz .......

Jaki zgryz? Z punktu widzenia W N wybra³ kiery bo partner spasowa³ na kontrê. W nie mia³ ¿adnej szansy ¿eby siê w tej sytuacji pozbieraæ. Wi±¿±ce dla niego musi byæ stwierdzenie S: "chyba na m³odszych". Gdyby uda³o im siê zagraæ w trefle, to musieliby¶my przyj±æ, ¿e po drugiej strony zas³ony by³o za g³o¶no...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • music4you.xlx.pl
  • img
    \