LPG a ekologia



Nat - 29-05-2006, 12:56
" />Ponizej artyku³ z interii.
Byc mo¿e jest to przygrywka do podwyzki akcyzy na LPG (a przecie¿ powszechnie wiadomo, ze kierowcy uzywaja go zwykle ze wzglêdu na cenê, nie na ekologiê). Alei tak chyba warto siê zapoznaæ.

Czy LPG jest ekologiczne?
[size=13px]Gaz propan-butan, zwany w skrócie LPG, jest powszechnie uznawany za paliwo ekologiczne do napêdu pojazdów samochodowych. W zwi±zku z tym w wielu krajach, w tym w Polsce, zosta³y wprowadzone zachêty do jego stosowania. Zachêty te maj± ró¿n± formê, przy czym najczêstsz± z nich jest niski podatek akcyzowy, znacznie ni¿szy ni¿ nak³adany na benzynê.
W zamian za ulgê w podatku akcyzowym oczekuje siê, ¿e pojazdy zasilane LPG bêd± cechowa³y siê znacznie lepszymi w³a¶ciwo¶ciami ekologicznymi w rzeczywistych warunkach eksploatacji ni¿ zasilane benzyn±. W poni¿szym artykule przyjrzymy siê, w jakim stopniu oczekiwania te s± obecnie spe³nione w naszym kraju. Tekst opracowano na podstawie analiz i badañ dotycz±cych paliw alternatywnych prowadzonych w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie.
W eksploatacji znajduje siê obecnie oko³o 1,3 miliona pojazdów przystosowanych do zasilania LPG. W celu porównania emisji zanieczyszczeñ tych pojazdów przy zasilaniu gazem i benzyn± nale¿y podzieliæ je na dwie podstawowe grupy:
- pojazdy konwencjonalne, wyposa¿one w przewa¿aj±cej czê¶ci w ga¼nikowy uk³ad zasilania benzyn±,
- pojazdy niskoemisyjne Euro1, Euro 2, Euro 3 i Euro 4, wyposa¿one we wtryskowy uk³ad zasilania benzyn± sterowany sond± lambda i w trójdro¿ny katalizator.
Je¿d¿±ce po polskich drogach pojazdy s± wyposa¿one w instalacje LPG o ró¿nym stopniu zaawansowania technicznego, od tzw. pierwszej generacji - prymitywnych uk³adów, które mo¿na porównaæ do ga¼ników stosowanych do zasilania benzyn± oko³o sze¶ædziesi±t lat temu - do czwartej generacji, które w przybli¿eniu odpowiadaj± uk³adom wtrysku benzyny pojazdów niskoemisyjnych.
Kryteria oceny w³a¶ciwo¶ci ekologicznych
Na w³a¶ciwo¶ci ekologiczne pojazdów decyduj±cy wp³yw ma emisja zanieczyszczeñ. W celu porównania LPG i benzyny nale¿y uwzglêdniæ:
- emisjê dwutlenku siarki i o³owiu,
- emisjê tzw. zanieczyszczeñ kontrolowanych: tlenku wêgla, wêglowodorów i tlenków azotu z uk³adu wydechowego pojazdu, wêglowodorów z uk³adu zasilania,
- emisjê zanieczyszczeñ niekontrolowanych np. aldehydów, benzenu, ciê¿kich wêglowodorów aromatycznych,
- emisjê gazów cieplarnianych (decyduj±ce znaczenie ma w tym przypadku dwutlenek wêgla).
Emisja roczna zanieczyszczeñ jest równa iloczynowi dwóch wielko¶ci: tzw. wska¼nika emisji okre¶laj±cego masê zanieczyszczenia wydalan± na jednostkê przebiegu i przebiegu rocznego.
Szacuje siê, ¿e ze wzglêdu na mniejsze koszty paliwa, ¶rednie przebiegi roczne pojazdów zasilanych LPG s± obecnie wiêksze co najmniej o oko³o 20% - 30% ni¿ hipotetycznie by³yby, gdyby pojazdy te by³y zasilane benzyn±.
Emisja zanieczyszczeñ przy zasilaniu LPG i benzyn±
Emisja dwutlenku siarki i o³owiu z pojazdów zale¿y prawie wy³±cznie od zawarto¶ci tych pierwiastków w paliwie. W przesz³o¶ci istotnymi zaletami LPG w porównaniu z benzyn± by³a ma³a zawarto¶æ siarki i zerowa zawarto¶æ o³owiu. Obecnie w zwi±zku ze znaczn± popraw± jako¶ci benzyn, zalety te utraci³y prawie ca³kowicie na znaczeniu.
Pojazdy konwencjonalne s± wyposa¿one wy³±cznie w prymitywne instalacje pierwszej generacji, jednak korzystne w³a¶ciwo¶ci samego LPG powoduj±, ¿e ¶rednia emisja roczna zanieczyszczeñ kontrolowanych przy zasilaniu tym paliwem i benzyn± jest zbli¿ona. Zalet± stosowania gazu jest mniejsza ¶rednia emisja zanieczyszczeñ niekontrolowanych: benzenu i ciê¿kich wêglowodorów aromatycznych.
Wska¼niki emisji zanieczyszczeñ kontrolowanych z uk³adu wydechowego pojazdów niskoemisyjnych zasilanych LPG zale¿± od generacji stosowanej instalacji. W przypadku pierwszej generacji wska¼niki te s± ¶rednio oko³o cztery razy, a w skrajnym przypadku nawet ponad dwadzie¶cia razy, wiêksze ni¿ przy zasilaniu benzyn±. W miarê wzrostu stopnia zaawansowania technicznego instalacji nastêpuje zmniejszenie ró¿nicy miêdzy wska¼nikami dla tych paliw, ale nawet w przypadku czwartej generacji pojazdy zasilane LPG maj± ¶rednio gorsze w³a¶ciwo¶ci emisyjne. Pod wzglêdem ekologicznym istotne znaczenie ma to, ¿e szczególnie du¿a ró¿nica miêdzy gazem a benzyn± wystêpuje w ruchu miejskim. W naszym kraju w grupie niskoemisyjnych przewa¿aj± pojazdy wyposa¿one w instalacje pierwszej i drugiej generacji (w sumie ich udzia³ wynosi oko³o 90%), które w zasadzie nie powinny byæ w nich stosowane. Wiêkszy przebieg oraz stosowanie nieodpowiednich instalacji powoduj±, ¿e ¶rednia emisja roczna zanieczyszczeñ kontrolowanych z pojazdów niskoemisyjnych jest przy zasilaniu LPG o prawie dwie¶cie procent wiêksza ni¿ przy zasilaniu benzyn±. W zwi±zku z wiêksz± emisj± wêglowodorów ulegaj± znacznemu ograniczeniu zalety gazu pod wzglêdem emisji zanieczyszczeñ niekontrolowanych.
Wska¼nik emisji dwutlenku wêgla pojazdów przy zasilaniu gazem jest mniejszy ni¿ przy zasilaniu benzyn±, jednak wiêkszy przebieg powoduje, ¿e emisja roczna jest podobna dla obu paliw.
Przeprowadzona analiza wykazuje, ¿e LPG ma pewne w³a¶ciwo¶ci korzystnie wp³ywaj±ce na emisjê zanieczyszczeñ z pojazdów. W³a¶ciwo¶ci paliwa nie mo¿na jednak oceniaæ w oderwaniu od sposobu jego spalania, które zale¿y w znacznym stopniu od stosowanego uk³adu zasilania. Niska jako¶æ stosowanych instalacji przystosowuj±cych do zasilania gazem i niska jako¶æ ich monta¿u powoduj±, ¿e jego korzystne w³a¶ciwo¶ci nie s± wykorzystywane. Zanieczyszczenie ¶rodowiska przez zasilane LPG pojazdy jest drastycznie wiêksze ni¿ by³oby w przypadku, gdyby by³y one zasilane benzyn±. Sytuacja ulega szybkiemu, dalszemu pogorszeniu, gdy¿ obecnie do zasilania gazem s± przystosowywane przede wszystkim pojazdy niskoemisyjne, a przewa¿aj±ca ich czê¶æ (oko³o 70%) jest wyposa¿ana w instalacje pierwszej i drugiej generacji.
Wprowadzenie zachêt do stosowania LPG przynios³o wiêc straty ekologiczne zamiast oczekiwanych korzy¶ci. Z punktu widzenia ochrony ¶rodowiska udzielanie ulg w podatku akcyzowym na to paliwo jest nieuzasadnione. Wrêcz przeciwnie, nale¿a³oby podj±æ dzia³ania zniechêcaj±ce do przystosowywania pojazdów niskoemisyjnych do zasilania tym paliwem. Nale¿y podkre¶liæ, ¿e nawet, gdyby korzystne w³a¶ciwo¶ci gazu by³y ca³kowicie wykorzystane, co w praktyce nie jest realne, to korzy¶ci ekologiczne osi±gniête w wyniku stosowania LPG w pojazdach samochodowych by³yby obecnie stosunkowo niewielkie.
[/size]




Marcin_D - 29-05-2006, 13:22
" />Bidaki w rz±dzie nie maja czym uzasadniæ planowanych zmian akcyzy na LPG to co¶ musieli wymy¶leæ. Niech siê : cenzura : wezm± lepiej za kontrole jako¶ci paliwa na polskich stacjach to zobacz± jaka jest ró¿nica zawarto¶ci siarki pomiêdzy Pb a LPg. Dziwne, ¿e na zachodzie (W³ochy, Holandia, Niemcy itp.) promuj± LPG w³±¶nie za ekologiê. Niechy nie pieprz± (za przeproszeniem, bo mnie trafia jak takie kretynizmy s³ucham) tylko siê wezm± za robotê.



pew - 29-05-2006, 14:09
" />trick w artukule polega na tym (bo sporo co z tego napisali jest prawd±) ¿e niby bior± wszystko pod uwagê a nawet wiêcej, ale s³owem nie wspomnieli o jednej z najwiêkszych ekologicznych przewag gazu - jego produkcji jako paliwa ... jak siê we¼mie ca³y ekobilans (wydobycie/przeróbka/sprzeda¿/zu¿ycie - w tym wszystkim transport i prze³adunek) benzyny/ON w stosunku do LPG to od razu widaæ o co chodzi ...
drugi trick polega na tym ¿e tak siê martwi± nisk± sprawno¶ci± instalacji 1 i 2 generacji a s³owem nie wspomnieli o tym ¿e 70-80% sprowadzanych u¿ywek (czyli grubo ponad po³owa rocznie rejestrowanych samochodów) ma emisje spalin przekraczaj±ce wszelkie mo¿liwe normy i nienormy ...
A w ogóle to jaki¶ be³kot - na pocz±tku siê stwierdza ¿e

">Emisja dwutlenku siarki i o³owiu z pojazdów zale¿y prawie wy³±cznie od zawarto¶ci tych pierwiastków w paliwie. W przesz³o¶ci istotnymi zaletami LPG w porównaniu z benzyn± by³a ma³a zawarto¶æ siarki i zerowa zawarto¶æ o³owiu. Obecnie w zwi±zku ze znaczn± popraw± jako¶ci benzyn, zalety te utraci³y prawie ca³kowicie na znaczeniu.
a zaraz potem ¿e

">Pojazdy konwencjonalne s± wyposa¿one wy³±cznie w prymitywne instalacje pierwszej generacji, jednak korzystne w³a¶ciwo¶ci samego LPG powoduj±, ¿e ¶rednia emisja roczna zanieczyszczeñ kontrolowanych przy zasilaniu tym paliwem i benzyn± jest zbli¿ona.
czego ju¿ ca³kiem nie rozumiem, no ale

">W przypadku pierwszej generacji wska¼niki te s± ¶rednio oko³o cztery razy, a w skrajnym przypadku nawet ponad dwadzie¶cia razy, wiêksze ni¿ przy zasilaniu benzyn±. W miarê wzrostu stopnia zaawansowania technicznego instalacji nastêpuje zmniejszenie ró¿nicy miêdzy wska¼nikami dla tych paliw, ale nawet w przypadku czwartej generacji pojazdy zasilane LPG maj± ¶rednio gorsze w³a¶ciwo¶ci emisyjne.
nie pozostawia w±tpliwo¶ci ...
chocia¿ oprócz siarki i o³owiu trzeci najwa¿niejszy gaz

">Wska¼nik emisji dwutlenku wêgla pojazdów przy zasilaniu gazem jest mniejszy ni¿ przy zasilaniu benzyn±, jednak wiêkszy przebieg powoduje, ¿e emisja roczna jest podobna dla obu paliw.
jednym s³owem - je¶li kto¶ chcia³ zak³adaæ sobie instalacjê na gaz to niech siê teraz zastanowi :?



Nat - 30-05-2006, 18:20
" />Trudno to nazwac ripost±, raczej kontynuacja cyklu.
Dla zainteresowanych...

LPG tylko do starych aut?

Niedawno w tek¶cie Stanis³aw Radzimirski z Instytutu Transportu Samochodowego udowadnia³, ¿e LPG nie jest tak czystym paliwem, jak siê powszechnie uwa¿a. Udowodnia³, ¿e instalacje niskich generacji w samochodach z wtryskiem i katalizatorem generuj± wiêcej zanieczyszczeñ ni¿ benzyna.
Dzisiaj zajmiemy siê sposobami zmniejszenia emisji szkodliwych spalin przez auta przerobione na gaz. (Od redakcji. Poni¿szy tekst jest materia³em jaki otrzymali¶my z ITS. Publikujemy go aby wywo³aæ dyskusjê na ten temat. Tezy w nim zawarte nie s± stanowiskiem naszej redakcji).
W wielu krajach s± prowadzone w ostatnich latach dzia³ania w celu przebudowy pojazdów samochodowych z zasilania benzyn± na dwupaliwowe: benzyn± i gazem p³ynnym propan-butan, zwanym w skrócie LPG lub autogazem. Panuje przekonanie, ¿e stosowanie LPG ma charakter proekologiczny. W zwi±zku z tym wprowadzane s± zachêty do zasilania pojazdów tym paliwem. Zachêty te maj± ró¿n± formê, przy czym najczêstsz± z nich jest niski podatek akcyzowy, znacznie ni¿szy ni¿ nak³adany na benzynê, co prowadzi do ni¿szej ceny detalicznej LPG.

W naszym kraju dzia³ania te s± prowadzone na stosunkowo du¿± skalê, jakkolwiek w sposób chaotyczny i niedostatecznie skoordynowany, od pocz±tku lat dziewiêædziesi±tych ubieg³ego stulecia. Podobnie jak w innych krajach ich si³± napêdow± by³y i s± niskie detaliczne ceny gazu, wynikaj±ce przede wszystkim z ma³ego podatku akcyzowego. Podatek ten przeliczony na jednostkê warto¶ci opa³owej paliwa jest obecnie w przypadku benzyny 3 razy wiêkszy ni¿ nak³adany na gaz p³ynny (odpowiednio oko³o 0,048 z³/MJ i 0,016 z³/MJ). W wyniku prowadzonych dzia³añ bardzo szybko wzrasta³a liczba przebudowanych pojazdów i zu¿ycie przez nie LPG, a tak¿e liczba punktów dystrybucji gazu .
W zamian za niski podatek akcyzowy oczekuje siê, ¿e pojazdy zasilane gazem p³ynnym propan-butan bêd± cechowa³y siê znacznie lepszymi w³a¶ciwo¶ciami ekologicznymi ni¿ zasilane benzyn±. Prace prowadzone w Instytucie Transportu Samochodowego wykazuj± w sposób jednoznaczny, ¿e oczekiwania te nie s± obecnie w naszym kraju spe³nione. W³a¶ciwo¶ci ekologiczne pojazdów zasilanych LPG s± znacznie gorsze ni¿ by³yby, gdyby pojazdy te pracowa³y przy zasilaniu benzyn±. Jakie dzia³ania mog± przyczyniæ siê do poprawy sytuacji istniej±cej w naszym kraju?
Porównanie emisji zanieczyszczeñ przy zasilaniu LPG i benzyn± omówili¶my w artykule Czy LPG jest ekologiczne?.
Przeprowadzona analiza wykazuje, ¿e w po³owie lat dziewiêædziesi±tych, gdy do zasilania LPG by³y przystosowane prawie wy³±cznie samochody konwencjonalne (ga¼nikowe), stosowanie tego paliwa mia³o charakter proekologiczny. Przynosi³o ono korzy¶ci w postaci zmniejszenia emisji: tlenku wêgla, wêglowodorów, dwutlenku siarki, o³owiu oraz czê¶ci zanieczyszczeñ niekontrolowanych, w szczególno¶ci benzenu i ciê¿kich wêglowodorów aromatycznych. Z up³ywem czasu korzy¶ci ekologiczne w wyniku stosowania LPG ulega³y stopniowemu zmniejszeniu z nastêpuj±cych wzglêdów: poprawie ulega³y w³a¶ciwo¶ci benzyn oraz wzrasta³ udzia³ pojazdów niskoemisyjnych w parku pojazdów przystosowanych. Po 2001 r. stosowanie gazu zaczê³o przynosiæ straty ekologiczne.
W 2004 r. stosowanie zasilania LPG spowodowa³o wzrost emisji wszystkich zanieczyszczeñ kontrolowanych. Szczególnie du¿y wzrost nast±pi³ w przypadku tlenku wêgla (o prawie 40 Gg, czyli ponad 40%) (rys. 1). W przypadku wêglowodorów i tlenków azotu zwiêkszenie wynios³o odpowiednio 8 i 20%. Wzros³a nieznacznie emisja dwutlenku wêgla. Zmniejszeniu uleg³y emisje dwutlenku siarki i tak¿e, co jest oczywiste, o³owiu. Przy obecnym poziomie nie stwarzaj± one jednak ¿adnego zagro¿enia ekologicznego. Nale¿y podkre¶liæ, ¿e w 2005 r. emisja dwutlenku siarki przy zasilaniu obu paliwami by³a praktycznie jednakowa, co wynik³o z kolejnego zmniejszenia jej zawarto¶ci siarki w benzynie.
Oszacowanie efektów ekologicznych stosowania LPG do zasilania pojazdów w 2004 r. przeprowadzono przy za³o¿eniach korzystnych dla tego paliwa. Do obliczeñ przyjêto wska¼niki emisji zanieczyszczeñ kontrolowanych, stosowane do corocznej inwentaryzacji emisji z transportu drogowego prowadzonej przez ITS. Opracowano je na podstawie badañ i analiz prowadzonych w poprzednich latach. Najnowsze, nie zakoñczone jeszcze kompleksowe badania wskazuj±, ¿e wska¼niki te dla pojazdów zasilanych LPG, w szczególno¶ci niskoemisyjnych, znajduj±cych siê aktualnie w eksploatacji s± znacznie wiêksze. W zwi±zku z tym, wzrost emisji zanieczyszczeñ kontrolowanych, szczególnie tlenków azotu, w wyniku stosowania LPG mo¿e byæ znacznie wiêkszy.
Analiza przyczyn du¿ej emisji zanieczyszczeñ z pojazdów zasilanych gazem
Pojazdy s± przystosowywane do zasilania LPG: przez producenta (pojazdy fabrycznie nowe) lub w wyniku przebudowy prowadzonej na zamówienie u¿ytkownika.
W naszym kraju udzia³ pojazdów przystosowanych fabrycznie jest nieznaczny. W parku samochodów zasilanych LPG dominuj± pojazdy przebudowane.
Wzrost emisji zanieczyszczeñ kontrolowanych w 2004 r. z parku pojazdów zasilanych LPG jest powodowany przez pojazdy niskoemisyjne. Przebudowa powoduje drastyczne pogorszenie ich w³a¶ciwo¶ci ekologicznych.
Teoretycznie pojazdy zasilane gazem p³ynnym powinny charakteryzowaæ siê przeciêtnie lepszymi w³a¶ciwo¶ciami pod wzglêdem emisji zanieczyszczeñ kontrolowanych ni¿ zasilane benzyn±. W praktyce jednak trudno¶æ polega na doborze takiej charakterystyki dawkowania paliwa dla ca³ego pola pracy silnika, by potencjalne mo¿liwo¶ci tego paliwa by³y w pe³ni wykorzystane. Trudno¶æ ta wystêpuje w szczególno¶ci w przypadku pojazdów niskoemisyjnych, dla których wymagania dotycz±ce sk³adu mieszanki paliwowo-powietrznej s± bardzo rygorystyczne. W pojazdach tych zmiana wspó³czynnika nadmiaru powietrza o 1%, mo¿e powodowaæ zmianê emisji o ponad 100% procent.
Uk³ad zasilania benzyn± pojazdów niskoemisyjnych jest dobierany przez producenta na podstawie d³ugotrwa³ych, kompleksowych prac badawczych. Typ pojazdów podlega homologacji, w tym w zakresie emisji zanieczyszczeñ. Wszystkie tworz±ce go elementy podlegaj± kontroli jako¶ci przez s³u¿by producenta, a tak¿e kontroli zgodno¶ci z homologowanym typem, a ostatnio tak¿e kontroli w eksploatacji przez organ udzielaj±cy homologacji. Powoduje to, ¿e typ pojazdów cechuje siê stosunkowo du¿± jednorodno¶ci± i wysok± jako¶ci±. Przy przebudowie na zasilanie gazem warunki zapewniaj±ce odpowiedni± jednorodno¶æ i jako¶æ nie s± na ogó³ spe³niane. Prace badawcze w zakresie doboru uk³adu zasilania gazem, je¶li w ogóle s± prowadzone, to maj± bardzo ograniczony, niedostateczny zakres. Wytwórcy (rozumie siê przez to posiadaczy homologacji sposobu monta¿u) nie dysponuj± odpowiednim wyposa¿eniem badawczym niezbêdnym do w³a¶ciwego doboru tego uk³adu w pojazdach niskoemisyjnych, a czêsto tak¿e fachowym personelem oraz s³u¿bami kontroli jako¶ci. W jeszcze wiêkszym stopniu dotyczy to zak³adów montuj±cych podlegaj±cych wytwórcom. Wystêpuje w nich tak¿e brak specjalizacji. W wiêkszo¶ci zak³adów dokonuje siê przebudowy wszystkich samochodów od FIAT Cinquecento do Chrysler Voyager. Fakt, ¿e przystosowanie do zasilania gazem nastêpuje w wyniku przebudowy w zak³adach montuj±cych wytwórcy, a nie w ramach produkcji seryjnej, jest podstawow± przyczyn± znacznego wzrostu emisji zanieczyszczeñ z pojazdów niskoemisyjnych.
Drug± przyczyn±, ¶ci¶le powi±zan± z wy¿ej wymienion±, jest to, ¿e uk³ady zasilania gazem stosowane do przebudowy s± rodzaju uniwersalnego tzn. s± przeznaczone dla wielu typów samochodów (w rozumieniu przepisów o emisji zanieczyszczeñ). Poniewa¿ ka¿dy typ samochodu ma swoj± specyfikê, podczas monta¿u niezbêdna jest czêsto indywidualna kompletacja uk³adu i regulacja co najmniej kilku parametrów. Z podanych wy¿ej wzglêdów zak³ady instaluj±ce nie maj± mo¿liwo¶ci doboru sk³adu mieszanki paliwowo-powietrznej z dok³adno¶ci± wymagan± dla pojazdów niskoemisyjnych.
Pojazdy niskoemisyjne s± wyposa¿one w uk³ady zasilania LPG o ró¿nym stopniu zaawansowania technicznego, od tzw. I generacji - prymitywnych uk³adów, które mo¿na porównaæ do ga¼ników stosowanych do zasilania benzyn± oko³o sze¶ædziesi±t lat temu - do IV generacji, które w przybli¿eniu odpowiadaj± uk³adom wtrysku benzyny. W 2004 r. przewa¿aj±ca liczba pojazdów by³a wyposa¿ona w uk³ady I i II generacji. Ich ³±czny udzia³ by³ szacowany na oko³o 90%.
W przypadku uk³adów I generacji nie ma w zasadzie mo¿liwo¶ci uzyskania poziomu emisji zbli¿onego do zasilania benzyn±. Badania wykazuj±, ¿e wska¼niki dla tlenku wêgla i wêglowodorów okre¶lone w te¶cie typu I wed³ug regulaminu 83 lub dyrektywy 70/220/EWG s± oko³o 4-7 razy, a tlenków azotu 3-5 razy wiêksze. W skrajnym przypadku mog± byæ one nawet ponad dwadzie¶cia razy wiêksze .
W przypadku uk³adów II generacji, czê¶æ samochodów mo¿na wyregulowaæ w ten sposób, aby emisja zanieczyszczeñ kontrolowanych przy zasilaniu gazem p³ynnym by³a zbli¿ona do uzyskiwanej przy zasilaniu benzyn±. Regulacja taka wymaga jednak u¿ycia kompletnego wyposa¿enia do badañ emisji i ma charakter indywidualny dla konkretnego samochodu. Przeniesienie jej zasad na inne samochody danego typu nie zapewnia uzyskania w³a¶ciwych wyników w ka¿dym przypadku. Zdarzaj± siê samochody, w których emisja odpowiada w przybli¿eniu uzyskanej przy zasilaniu benzyn±, lecz równie¿ w wielu przypadkach nastêpuje kilkakrotny, a czasem nawet kilkunastokrotny wzrost niektórych zanieczyszczeñ.
Stosowanie przy przebudowie pojazdów niskoemisyjnych na zasilanie LPG uk³adów I i II generacji, które ze wzglêdów konstrukcyjnych siê do tego celu w zasadzie nie nadaj±, jest kolejn± przyczyn± wzrostu emisji podanego na rys. 1. Jedn± z przyczyn stosowania tych uk³adów jest niedostateczna kontrola nie uwzglêdniaj±ca w dostatecznym stopniu wymagañ ochrony ¶rodowiska. Od 2000 r. podmiot gospodarczy zajmuj±cy siê monta¿em uk³adów przystosowuj±cych pojazd do zasilania gazem ma obowi±zek uzyskania ¶wiadectwa homologacji na sposób jej monta¿u. W ramach tej homologacji sprawdzana jest miêdzy innymi zgodno¶æ pojazdów z wymaganiami w zakresie emisji zanieczyszczeñ. Do badañ nale¿y przedstawiæ dwa pojazdy niskoemisyjne. Badania te prowadzi siê wed³ug dyrektywy 70/220/EWG lub regulaminu 83 obowi±zuj±cych w czasie, gdy dany pojazd by³ wprowadzony po raz pierwszy do eksploatacji. Wytwórcy przestawiaj± czêsto do homologacji pojazdy wyposa¿one w uk³ady wy¿szej generacji, za¶ ich zak³ady montuj±ce stosuj± do monta¿u tañsze uk³ady ni¿szej generacji.
W przypadku III i szczególnie IV generacji jest teoretycznie mo¿liwe uzyskanie wyników lepszych ni¿ dla I i II generacji. Jednak w praktyce wszystko zale¿y od uk³adu i jako¶ci jej regulacji. Przeciêtna emisja zanieczyszczeñ z pojazdów wyposa¿onych w uk³ady III i IV generacji jest znacznie wiêksza ni¿ przy zasilaniu benzyn±.
Wzrost emisji na skutek stosowania zasilania LPG wynika ponadto miêdzy innymi z nastêpuj±cych przyczyn: wzrostu przebiegu, mniejszej sprawno¶ci czê¶ci katalizatorów oraz rozrzutów sk³adu gazu.
Dzia³ania w celu poprawy w³a¶ciwo¶ci ekologicznych pojazdów zasilanych LPG
W zwi±zku z tym, ¿e stosowanie LPG do zasilania pojazdów przynosi obecnie znaczne straty ekologiczne, niezbêdne jest podjêcie dzia³añ w celu poprawy istniej±cej sytuacji. Do analizowanych dzia³añ nale¿±: zwiêkszenie podatku akcyzowego nak³adanego na autogaz, wprowadzenie zakazu przebudowy pojazdów niskoemisyjnych na zasilanie gazem, wprowadzenie wymagañ regulaminu 115 EKG ONZ.
Zwiêkszenie podatku akcyzowego
Poniewa¿ wprowadzenie zachêt do stosowania LPG w postaci ni¿szego podatku akcyzowego przynosi obecnie straty ekologiczne zamiast oczekiwanych korzy¶ci, to z punktu widzenia ochrony ¶rodowiska udzielanie ulg w podatku na to paliwo, szczególnie w obecnej wysoko¶ci, jest nieuzasadnione. Wrêcz przeciwnie, nale¿a³oby podj±æ dzia³ania zniechêcaj±ce do przebudowywania pojazdów niskoemisyjnych na zasilanie LPG i ich u¿ytkowania. Najbardziej radykalnym z tych dzia³añ by³oby zwiêkszenie podatku akcyzowego na autogaz, wprowadzane stopniowe i roz³o¿one na kilka lat tak, aby zwróci³y siê nak³ady poniesione przez u¿ytkowników, którzy ju¿ przebudowali swoje pojazdy, wytwórców, zak³ady montuj±ce i stacje sprzeda¿y autogazu. Spowodowa³oby ono nieop³acalno¶æ przebudowy. Ponadto w takim przypadku nie wystêpowa³aby ró¿nica w przebiegach przy zasilaniu LPG i benzyn±, bêd±ca istotn± przyczyn± wzrostu emisji.
Istnieje jednak w±tpliwo¶æ, czy w przypadku braku preferencji w postaci ni¿szej ceny detalicznej istnia³by w ogóle popyt na pojazdy zasilane LPG. Ponadto du¿a ró¿nica w cenie miêdzy autogazem a LPG przeznaczonym do innych celów zwiêksza prawdopodobieñstwo stosowania tego ostatniego do zasilania ju¿ eksploatowanych pojazdów, co ze wzglêdu na przelewanie gazu z butli do zbiornika na parkingach, w gara¿ach mo¿e negatywnie wp³yn±æ na bezpieczeñstwo ich u¿ytkowania.
Podatek akcyzowy powinien byæ tak skonstruowany, by ¶rednia cena detaliczna autogazu by³a mniejsza ni¿ benzyny o nie wiêcej ni¿ 10% (w przeliczeniu na jednostkê warto¶ci opa³owej). Ze wzglêdów ekologicznych wiêksza ró¿nica nie jest uzasadniona. Nale¿y przypomnieæ, ¿e w latach dziewiêædziesi±tych ulga w podatku akcyzowym dla benzyny bezo³owiowej wynosi³a kilka procent, mimo ¿e jej stosowanie przynosi³o du¿e korzy¶ci ekologiczne w porównaniu z benzyn± etylizowan±, znacznie wiêksze ni¿ wynikaj±ce obecnie w najlepszym przypadku z zast±pienia benzyny bezo³owiowej przez LPG.
¦rodki finansowe uzyskane ze wzrostu podatku akcyzowego mog³yby byæ wykorzystane do promowania dzia³añ, które rzeczywi¶cie s± korzystne dla ograniczenia zanieczyszczenia powietrza przez pojazdy, na przyk³ad wprowadzenia zachêt finansowych do nabywania pojazdów Euro 5, a nastêpnie Euro 6, w tym tak¿e zasilanych LPG, przed datami obowi±zywania tych wymagañ (stosowanie takich zachêt jest dopuszczane przez przygotowywane obecnie rozporz±dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady).
Uwa¿a siê jednak, ¿e zwiêkszenie podatku akcyzowego na autogaz by³oby obecnie dzia³aniem znacznie spó¼nionym i jest ma³o realne.
Zakaz przebudowy
Drugim radykalnym dzia³aniem by³oby wprowadzenie administracyjnego zakazu przebudowy pojazdów niskoemisyjnych - podstawowej przyczyny drastycznego pogorszenia ich w³a¶ciwo¶ci ekologicznych. Nale¿y oczekiwaæ, ¿e zakaz przebudowy, przy zachowaniu niskiego podatku akcyzowego, spowoduje wzrost zapotrzebowania na nowe samochody przystosowane fabrycznie do zasilania LPG. Mo¿e to zachêciæ przynajmniej niektórych producentów do wytwarzania takich pojazdów. Obecnie producenci, z ma³ym wyj±tkami, wykazuj± na ogó³ ma³e zainteresowanie samochodami zasilanymi tym paliwem, uwa¿aj±c je za produkt niszowy, nie maj±cy wiêkszych perspektyw rozwojowych. Ponadto czêsto nie mog± oni sprostaæ pod wzglêdem cenowym zak³adom instaluj±cym, nie przestrzegaj±cym z regu³y wymagañ jako¶ciowych.
Wprowadzenie wymagañ regulaminu 115 EKG ONZ
W 2004 r. wszed³ w ¿ycie regulamin 115 dotycz±cy wymagañ, w szczególno¶ci w zakresie emisji zanieczyszczeñ, które maj± spe³niaæ uk³ady przystosowuj±ce przebudowywane pojazdy do zasilania LPG i CNG. Nasz kraj uznaje obecnie ¶wiadectwa homologacji wydane na podstawie tego regulaminu, lecz jeszcze nie wprowadzi³ obowi±zku, ¿e uk³ady stosowane do przebudowy musz± spe³niaæ ustalone wymagania.
Z wprowadzeniem regulaminu 115 wi±¿e siê du¿e nadzieje na poprawê w³a¶ciwo¶ci ekologicznych pojazdów niskoemisyjnych przebudowywanych na zasilanie LPG. Zdaniem autora wprowadzenie to przyczyni siê z pewno¶ci± do pewnej poprawy obecnej sytuacji, lecz z podanych ni¿ej wzglêdów nie spowoduje ono, ¿e pojazdy po przebudowie bêd± cechowa³y siê mniejsz± emisj± zanieczyszczeñ ni¿ przed jej przeprowadzeniem, co z ekologicznego punktu widzenia jest warunkiem koniecznym udzielania preferencji podatkowych.
W przypadku wielu uk³adów LPG istniej± du¿e trudno¶ci w spe³nieniu wymagañ regulaminu 115. W zwi±zku z tym ich producenci stosuj± ró¿ne wybiegi, przygotowuj±c pojazd do badañ homologacyjnych. Jeden z nich polega na opó¼nieniu prze³±czenia z pracy na benzynie na pracê na LPG po rozruchu zimnego silnika w te¶cie typu I wed³ug regulaminu 83 stosowanym w homologacji. W samochodach niskoemisyjnych najwiêksza emisja powstaje w pocz±tkowej fazie jazdy po rozruchu nie nagrzanego silnika np. w te¶cie typu I, w którym d³ugo¶æ przebytej drogi wynosi oko³o 11 km, w ci±gu pierwszego kilometra jazdy jest wydalane oko³o 50% zanieczyszczeñ kontrolowanych. W miarê wzrostu przebiegu, po którym nastêpuje prze³±czenie z pracy na benzynie na pracê na gazie, wzrasta mo¿liwo¶æ spe³nienia wymagañ przez pojazd cechuj±cy siê du¿± emisj± przy zasilaniu gazem. W tabeli 2 s± podane przyk³adowe wyniki analizy dla samochodu, dla którego w te¶cie emisja S wynosi 0,66 warto¶ci dopuszczalnej G. Stosunek 0,66 jest typow± warto¶ci± homologacyjn± dla samochodów niskoemisyjnych.
Kolejnym czynnikiem jest to, ¿e w przypadku czê¶ci uk³adów przy zasilaniu LPG nastêpuje znacznie wiêkszy wzrost emisji w rzeczywistych warunkach jazdy w porównaniu z testowymi ni¿ dla benzyny.
Nale¿y podkre¶liæ, ¿e regulamin 115 dotyczy pojazdów niskoemisyjnych spe³niaj±cych wymagania Euro 3 i pó¼niejsze. Jego wprowadzenie nie wp³ynie w sposób istotny na poziom emisji zanieczyszczeñ z przebudowywanych w przysz³o¶ci samochodów Euro 1 i Euro 2.
Z przyczyn omówionych wy¿ej emisja z pojazdu spe³niaj±cego wymagania regulaminu 115 mo¿e byæ w rzeczywistych warunkach eksploatacji przy zasilaniu gazem ponad 100% wiêksza ni¿ w przypadku benzyny.
W celu zwiêkszenia efektów wprowadzenia wymagañ regulaminu 115 po¿±dane jest zaostrzenie kontroli zarówno wytwórców, zak³adów montuj±cych uk³ady, jak i pojazdów przebudowanych. W ramach tej kontroli m.in.:
zgodno¶æ kompletacji uk³adu przystosowuj±cego do zasilania LPG z warunkami homologacji powinna byæ w ka¿dym przebudowanym samochodzie sprawdzana i potwierdzana przez upowa¿nion± do tego celu stacjê kontroli pojazdów, a nie jak obecnie przez zak³ad montuj±cy,
raz w roku jeden z zak³adów montuj±cych ka¿dego wytwórcy powinien wykonaæ w co najmniej jednym poje¼dzie monta¿ uk³adu pod nadzorem jednostki upowa¿nionej do przeprowadzenia kontroli zgodno¶ci monta¿u z warunkami homologacji; zak³ad ten powinien byæ wskazany przez tê jednostkê; przebudowany pojazd powinien byæ poddany badaniom w zakresie ustalonym w regulaminie 115.
W przypadku nie spe³nienia wymagañ powinna byæ cofniêta homologacja, to zreszt± równie¿ przewiduj± obecnie obowi±zuj±ce przepisy
Efekty ekologiczne proponowanych dzia³añ
Szacuje siê, ¿e zakaz przebudowy pojazdów niskoemisyjnych spowodowa³by znaczne zmniejszenie wska¼ników emisji tlenku wêgla i wêglowodorów. By³yby one przeciêtnie o 30% mniejsze ni¿ przy zasilaniu benzyn±, podczas gdy obecnie s± o ponad 100% wiêksze. W zwi±zku z tym uleg³aby odpowiedniemu zmniejszeniu emisja roczna tych zanieczyszczeñ z przeciêtnego samochodu. Wska¼nik dla tlenków azotu pozosta³by podobne jak dla benzyny
Efekty wynikaj±ce z wprowadzenia regulaminu 115 odnosz± siê wy³±cznie do pojazdów objêtych tym przepisem, to jest spe³niaj±cych wymagania Euro 3 i pó¼niejsze. Szacuje siê, ¿e emisja wszystkich zanieczyszczeñ kontrolowanych pozosta³aby wiêksza ni¿ przy zasilaniu benzyn±. W przypadku CO i HC nast±pi³by wzrost przeciêtnie o 30% (obecnie odpowiednio 150% i 130%), za¶ w przypadku NOX o 25% (obecnie o 20%, lecz ta warto¶æ wydaje siê byæ niedoszacowana).
Wprowadzenie zakazu przebudowy, b±d¼ regulaminu 115 nie wp³ynê³oby w istotny sposób na poziom emisji dwutlenku wêgla . Ze wzglêdu na wiêkszy przebieg pojazdów by³aby on, podobnie jak obecnie, wiêksza przeciêtnie o oko³o 5% ni¿ przy zasilaniu benzyn±.
Podsumowanie
LPG ma pewne w³a¶ciwo¶ci korzystnie wp³ywaj±ce na emisjê zanieczyszczeñ z pojazdów. W³a¶ciwo¶ci paliwa nie mo¿na jednak oceniaæ w oderwaniu od sposobu jego spalania, które zale¿y w znacznym stopniu od stosowanego uk³adu zasilania. Fakt, ¿e przystosowanie do zasilania gazem nastêpuje w wyniku przebudowy, stosowanie w tym celu uk³adów uniwersalnych, niska jako¶æ tych uk³adów oraz niska jako¶æ ich monta¿u powoduj±, ¿e korzystne w³a¶ciwo¶ci tego paliwa nie s± w naszym kraju wykorzystywane.
W po³owie lat dziewiêædziesi±tych stosowanie tego paliwa mia³o charakter proekologiczny. Z up³ywem czasu korzy¶ci ekologiczne w wyniku stosowania LPG ulega³y stopniowemu zmniejszeniu. W 2004 r. zanieczyszczenie ¶rodowiska przez pojazdy zasilane LPG pojazdy by³o wiêksze ni¿ by³oby w przypadku, gdyby do zasilania by³a stosowana benzyna. Wynika³o to z bardzo z³ych w³a¶ciwo¶ci ekologicznych pojazdów niskoemisyjnych przystosowanych do zasilania gazem propan-butan w wyniku przebudowy.
Niezbêdne jest podjêcie dzia³añ w celu poprawy istniej±cej sytuacji. Do dzia³añ poddanych analizie nale¿±: zwiêkszenie podatku akcyzowego nak³adanego na autogaz, zupe³ne wyeliminowanie przebudowy pojazdów niskoemisyjnych na zasilanie gazem, wprowadzenie wymagañ regulaminu 115 EKG ONZ z jednoczesnym zaostrzeniem kontroli przebudowy i pojazdów zasilanych LPG.
Pierwsze z nich uwa¿a siê za ma³o realne w chwili obecnej.
Najw³a¶ciwszym dzia³aniem by³by administracyjny zakaz przebudowy pojazdów niskoemisyjnych. Stanowi ona chyba jedyny znany przypadek w historii techniki, ¿e produkt o bardzo wysokim stopniu zaawansowania technicznego, a takim s± obecnie samochody pod wzglêdem emisji zanieczyszczeñ, jest psuty na du¿± skalê, czêsto natychmiast po zakupie, a przy tym pañstwo, które, wprowadzaj±c coraz bardziej rygorystyczne wymagania homologacyjne w zakresie emisji zanieczyszczeñ (Euro 3, Euro 4 i w niedalekiej przysz³o¶ci Euro 5), wymusza stosowanie pojazdów o takim stopniu zaawansowania, jednocze¶nie udziela preferencji na ich psucie.
Zakaz przebudowy, przy zachowaniu niskiego podatku akcyzowego, spowodowa³by wzrost zapotrzebowania na nowe samochody przystosowane fabrycznie do zasilania LPG, co z kolei przyczyni³oby siê do wzrostu poda¿y takich pojazdów przynajmniej przez czê¶æ producentów. Nale¿y jednak podkre¶liæ, ¿e gdyby nawet w³a¶ciwo¶ci LPG by³y w tym przypadku w pe³ni wykorzystane, to nie wynik³yby z tego du¿e korzy¶ci ekologiczne w porównaniu z zasilaniem benzyn±, miêdzy innymi z tego wzglêdu, ¿e przebiegi pojazdów przystosowanych do LPG by³yby, podobnie jak obecnie, wiêksze. Mog³oby nast±piæ wynosz±ce oko³o 30% zmniejszenie emisji tlenku wêgla i wêglowodorów oraz zmniejszenie emisji
Stanis³aw Radzimirski
Instytut Transportu Samochodowego




aro - 30-05-2006, 19:41
" />ale siê rospisa³e¶ Nat :wink:



pew - 31-05-2006, 09:47
" />znaczy inaczej - podwy¿ka akcyzy na gaz zbyt kontrowersyjna to mo¿e zakaz monta¿u instalacji w nowszych samochodach choæ troszkê nakrêci sprzeda¿ Orlenowi i Lotosowi :wink:



Jeremy McFee - 31-05-2006, 09:57
" />Ech, i jak tu zyæ??

¯eby nie mieæ takich i podobnych dylematów, trzeba by:
- nie mieæ auta na gaz
- nie mieæ auta z kratk±
- nie mieæ diesla
- nie mieæ benzyniaka
- nie mieæ Lancii
- nie mieæ auta w ogóle

(i roweru te¿ chyba nie - bo w tak± pogodê to mo¿na siê tym rowerem co najwy¿ej nakryæ)

Pozdrówka!



Nat - 31-05-2006, 10:25
" />
">- nie mieæ auta w ogóle

Nie pro¶ciej byloby po napoleoñsku:
Po pierwsze nie by³o armat!
Dziêkujê, wystarczy.

:lol:



pew - 31-05-2006, 10:40
" />riksze proszê Pañstwa! riksze (z daszkiem oczywi¶cie) : rotfl :



wujek - 02-06-2006, 13:10
" />Witam,
I znowu abstrakcja. Jakiej benzyny u¿yto do badañ silników? Bo jak± tankujemy to wiadomo - ¶wiadcz± o tym wyniki kontroli przeprowadzonych w stacjach benzynowych. A w/g jakich kryteriów zosta³a przygotowana mieszanka propan-butan u¿yta do przedmiotowych badañ, skoro do dnia dzisiejszego nie wprowadzono ¿adnych norm na LPG przeznaczone do dystrybucji w stacjach paliwowych?
Czyli rozprawa o wy¿szo¶ci ¦wi±t Wielkiej Nocy nad ¦wiêtami Bo¿ego Narodzenia?

Pozdrawiam



pew - 02-06-2006, 15:40
" />My¶lisz ¿e jakie¶ niewielkie ró¿nice w proporcjach propanu i butanu bêd± mia³y taki wp³yw na ilo¶æ wêglowodorów w spalinach? Ja bym tutaj nie szuka³ ... :-)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • music4you.xlx.pl
  • img
    \