[dramat] "Kobieta z wydm" Abe Kobo



Sillhre - Wto Sie 30, 2005 11:54 am
Dramat pasuje mi tu najbardziej, ¿eby krótko okre¶liæ tê ksi±¿kê.

Opowiada o pewnym entomologu, który w poszukiwaniu owadów zawêdrowa³ do wsi polozonej w¶ród wydm. Silny wiatr wci±¿ nawiewa³ coraz to nowy piach, ka¿de rêce by³y przydatne, ka¿de , które mog³y odgarniaæ i zbieraæ nieustannie zasypuj±cy wszystko piasek. Mê¿czyzna zosta³ uwiêziony w dole otoczonym wydmami. Mieszka³a tam ju¿ kobieta.
Dzia³alno¶æ cz³owieka na wydmach to by³a Syzyfowa praca, ale tylko w tym znaczeniu, ¿e nie maj±ca koñca, bo w odró¿nieniu do mêki Syzyfa mia³a ona sens, by³a konieczna i przynosi³a efekty, tyle ¿e krótkotrwa³e. Wiatr w koñcu nie przesteje wiaæ, piach siê stale przesuwa, cz³owiek musi pracowaæ.
To ksi±¿ka o osaczeniu cz³owieka przez innych. Powiedzia³abym , ¿e nawet o rodz±cej siê paranoi.
Porównywana by³a do "Procesu" Kafki.
Jest film na podstawie tej ksi±¿ki. Nie widzia³am , wiêc na ten temat nie mam co pisaæ.




Kelly - Wto Sie 30, 2005 5:43 pm
hehe, w³a¶nie napisa³em recenzjê dos³ownie kilka dni temu, która na dniach ukaze siê na stronie. Tam piszê sporo o moim podej¶ciu do tej pozycji. tutaj króciutko: kompletnie nie wiem, czy to pozycja stanowiaca podrêcznik indoktrynacji, na skutek której cz³owiek postrzega niewolê jako wolno¶æ, czy tez odwrotnie, jest to powie¶æ o poszukiwaniu samego siebie. Czy jest to powie¶æ o dewaluacji wartosci ogólnoludzkich, które staj± sie niczym wobec idiotycznego uporu, czy te¿ jest to pokazanie si³y prawdziewej osób zamieszkujacych wioskê.



Kelly - Pon Sie 14, 2006 8:42 am
Recenzja znajduje siê http://www.konnichiwa.pl/japan8.html



keskese - Czw Cze 26, 2008 2:41 pm
A z t± "Kobiet± z wydm" to do¶æ ciekawa sprawa, ja bym akurat do tej pozycji Kobo Abe nie miesza³a Kafki, ale wracaj±c do interpretacji. Ostatnio wykopa³am w jakim¶ antykwariacie miesiêznik literacki z 1984 roku w calo¶ci po¶wiêcony w³a¶nie Abe, gdzie przeczyta³am do¶æ ciekaw± rzecz

"(...) W tej powie¶ci proces i sens ucieczki wyobcowanego cz³owieka przedstawi³ Abe - równie¿ w postaci skondensowanej- bardzo sugestywnie, przekonuj±co. W "Kobiecie z Wydm" czytelnik dostrzeg³ egzystencjaln± parabolê w³asnej samotno¶ci i uwik³ania w nakazy i zakazy. Sens tak przedstawionej ucieczki wyda³ siê oczywisty ,lecz jednocze¶nie wieloznaczny. Nigdzie bowiem nie wspomina autor, czy bohater zaplanowa³ z góry ucieczkê od poprzedniej, codziennej nurz±cej egzystencji, czy te¿ skorzysta³ z przypadku i dlatego po dziewiêciu miesi±cach uwiêzienia w piasku zrezygnowa³ z powrotu do poprzedniego miejsca pobytu. A mo¿e sens egzystencji odnalaz³ w uwiêzieniu, na które tak d³ugo siê nie godzi³? [b]Sens ¿ycia bardziej ludzkiego, autentycznego nie pozorowanego?[b] Intryguje nas równie¿ tytu³owa kobieta i jej rola w uwiêzieniu mê¿czyzny. Jest ona jakby zwierciad³em, w którym mê¿czyzna mo¿e przejrzeæ siê podczas walki z piaskiem. Zreszt± jak wiêkszo¶æ kobiet w twórczo¶ci Abe, jest ona zwyk³±, normaln± istot±, nie prze¿ywaj±c± poczucia wyobcowania. Potrafi przystosowaæ siê do otaczaj±cych warunków."

¼ród³o: "Literatura na ¦wiecie"nr 8 (157) ,1984, Miko³aj Melanowicz "Ucieczka z labiryntu"

co o tym s±dzicie?




Kelly - ¦ro Lip 02, 2008 6:59 am
Moj± opiniê wyrazi³em w recenzji na naszym portalu http://www.konnichiwa.pl/japan8,26.html
Jest to jednocze¶nie odpowied¼ na Twoje pytanie.

Dla mnie trochê zbyt g³êbokie wchodzenie jest: czy chcia³ wcze¶niej ju¿ zwiaæ, czy nie? Nie wiem. Nie odebra³em w tej ksi±¿ce niczego, co by na to wskazywa³o. Dla mnie to raczej jest syndrom wiêzienia, cos podobnego do spotykanego przy porwaniach syndromu wiê¼nia, kiedy porwani przywi±zuj± siê do porywaj±cych.



keskese - ¦ro Lip 02, 2008 11:39 am
Nie no oczywi¶cie mo¿esz mieæ jak najbardziej racjê. Mimo to uwa¿am jednak, ¿e ¿ycie jakie toczy³o siê w wydmach by³o dla niego w gruncie rzeczy bardziej zno¶ne i odpowiednie ni¿ to w ¶wiecie zewnêtrznym. Wydaje mi siê,¿e na samym pocz±tku ksi±¿ki Abe pokazuje, ¿e ten facet tak naprawdê odstawa³ od normalnego spo³eczeñstwa i pod¶wiadomie szuka³ ucieczki do takiego powiedzmy "ascetycznego stylu ¿ycia". I my¶lê, ¿e ten motyw jest istotny dla lepszego zrozumienia ca³ej ksi±¿ki.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • music4you.xlx.pl
  • img
    \